Єдиний податок: що зміниться з 1 січня 2019

21-12-2018

З 1 січня набувають чинності зміни до Податкового кодексу, внесені Законом України від 23.11.2018 р. № 2628-VIII (далі – Закон № 2628). Зміни стосуються, зокрема, платників єдиного податку. Крім того, традиційно зростають ставки єдиного податку для 1-2 груп платників єдиного податку у зв’язку із збільшенням з 1 січня мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму.

Ставки єдиного податку

З 1 січня 2019 року максимальні ставки єдиного податку для 1-2 груп платників єдиного податку становлять:

1) для першої групи платників єдиного податку – 192,10 грн. (10 відсотків розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого на 1 січня звітного року);

2) для другої групи платників єдиного податку – 834,60 грн. (20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня звітного року).

Ставки єдиного податку для 3-4 груп платників єдиного податку не зміняться.

Обмеження щодо перебування на єдиному податку

Доповнені обмеження для перебування на 4-й групі єдиного податку. А саме, уточнено, яку готову продукцію можуть виробляти платники єдиного податку 4-ї групи з виноматеріалів. До такої продукції належать: вина виноградні, вина плодово-ягідні та/або напої медові, вироблені та розлиті у споживчу тару малими виробництвами виноробної продукції з виноматеріалів виключно власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів, ягід, винограду, меду власного виробництва.

РРО для єдинників

З 1 січня розширено перелік платників єдиного податку, які повинні в обов’язковому порядку застосовувати РРО.

Так, незалежно від обсягу отриманого доходу за рік повинні застосовувати РРО з 01.01.2019 року платники єдиного податку, які здійснюють реалізацію:

 • складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту,
 • лікарських засобів та виробів медичного призначення.

Що нового для платників єдиного податку у 2019 році?

Як вже зазначали вище, зміни у правилах єдиного податку не значні. Вони торкнуться тих, хто має справу з підакцизними товарами. Так, фізособам на єдиному податку дозволили, крім пива та столових вин, продавати сидр і пері (без додавання спирту).

Водночас, сільгоспвиробники можуть виробляти виноматеріали для підприємств вторинного виноробства, які використовують такі виноматеріали для виробництва готової продукції, вин виноградних, вин плодово-ягідних та/або напоїв медових, вироблених і розлитих у споживчу тару малими виробництвами виноробної продукції з виноматеріалів лише власного виробництва (не придбаних), отриманих шляхом переробки плодів, ягід, винограду, меду власного виробництва.

А от платники єдиного податку, які реалізують лікарські засоби та вироби медичного призначення починаючи з 1 січня 2019 р. обов'язково мають використовувати РРО.

Разом з цим у 2019 році підприємці отримають можливість нараховувати ЄСВ за ставкою 8,41% для осіб з інвалідністю

Єдиний податок для фізичних осіб у 2019 році

У зв’язку зі зростанням у 2019 році розміру мінімальної зарплати та прожиткового мінімуму, зростуть і ставки єдиного податку для платників I та II групи. Розміри ставок та інші умови перебування на ЄП розглянемо в таблиці.

 

Єдиний податок для юридичних осіб у 2019 році

Критерії, яким мають відповідати юридичні особи, для вибору спрощеної системи оподаткування у 2019 році наведемо в таблиці.

 

Єдиний податок для сільгосптоваровиробників IV групи у 2019 році

Ставки податку

У 2019 році ставки податку для платників єдиного податку не змінились і відповідно до п. 293.9 ПКУ становлять:

 • для ріллі, сіножатей і пасовищ (крім ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, а також сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту) – 0,95;
 • для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,57;
 • для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – 0,57;
 • для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – 0,19;
 • для земель водного фонду – 2,43;
 • для сільськогосподарських угідь, що перебувають в умовах закритого ґрунту, – 6,33.

Перелік територій, що належать до поліських, затверджено Постановою № 2068, а перелік населених пунктів, яким надано статус гірських, наведено у додатку до Постанови № 647.

Сплата податку

Аграрії – платники єдиного податку 4 групи сплачують податок один раз на квартал у розмірах, визначених пп. 295.9.2 ПКУ:

 • у I кварталі – 10 відсотків;
 • у II кварталі – 10 відсотків;
 • у III кварталі – 50 відсотків;
 • у IV кварталі – 30 відсотків.

Податок сплачується щокварталу протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) кварталу.

Набуття та підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи юридичними особами

Щоб отримати статус платника єдиного податку, сільгоспвиробники повинні виконувати умови стосовно частки сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік, яка має дорівнювати або перевищувати 75 відсотків (пп. 291.4.4 ПКУ).

Сільськогосподарські товаровиробники для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року (пп. 298.8.1 ПКУ):

 • загальну податкову декларацію* з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляється податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ) – до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
 • звітну податкову декларацію з податку на поточний рік окремо щодо кожної земельної ділянки – до контролюючого органу за місцем розташування такої земельної ділянки;
 • розрахунок частки сільськогосподарського товаровиробництва – до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок;
 • відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначаються дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, у тому числі про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Набуття та підтвердження статусу платника єдиного податку четвертої групи фізичними особами – підприємцями

Задля отримання статусу платника єдиного податку сільгоспвиробники (фізичні особи – підприємці) мають провадити діяльність винятково в межах фермерського господарства, зареєстрованого відповідно до Закону України "Про фермерське господарство", і відповідати таким вимогам:

 • здійснювати тільки вирощування, відгодовування сільськогосподарської продукції, збирання, вилов, переробку такої власновирощеної або відгодованої продукції та її продаж;
 • провадити господарську діяльність (крім постачання) за місцем податкової адреси;
 • не використовувати працю найманих осіб;
 • членами фермерського господарства такої фізичної особи є лише члени її сім'ї у визначенні ч. 2 ст. 3 СКУ;
 • площа сільськогосподарських угідь та/або земель водного фонду у власності та/або користуванні членів фермерського господарства становить не менш як 2 га, але не більш як 20 га (пп. 4 п. 291.4 ПКУ).

Зареєстрованих в установленому порядку фізичних осіб – підприємців, які до закінчення місяця, у якому відбулася державна реєстрація, подали заяву про обрання спрощеної системи оподаткування та ставки єдиного податку, установленої для четвертої групи, вважають платниками єдиного податку з дня державної реєстрації (пп. 298.8.5 ПКУ).

Сільськогосподарські товаровиробники (ФОП) для переходу на спрощену систему оподаткування або щорічного підтвердження статусу платника єдиного податку подають до 20 лютого поточного року (пп. 298.8.1 ПКУ):

 • загальну податкову декларацію з податку на поточний рік щодо всієї площі земельних ділянок, з яких справляють податок (сільськогосподарських угідь (ріллі, сіножатей, пасовищ, багаторічних насаджень), та/або земель водного фонду внутрішніх водойм (озер, ставків та водосховищ) – до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем перебування на податковому обліку);
 • відомості (довідку) про наявність земельних ділянок – до контролюючих органів за своїм місцезнаходженням та/або за місцем розташування земельних ділянок. У відомостях (довідці) про наявність земельних ділянок зазначають дані про кожний документ, що встановлює право власності та/або користування земельними ділянками, зокрема про кожний договір оренди земельної частки (паю).

Сплата ЄСВ платниками єдиного податку у 2019 році

Юридичні та фізичні особи платники єдиного за найманих працівників сплачують ЄСВ у загальному для роботодавців порядку. Мінімальний розмір ЄСВ у 2019 році :918,06 грн - (4173 грн х 22 %)

А от за себе підприємці обчислюють суму єдиного внеску, яка не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску на місяць (22 % х розмір мінзарплати), незалежно від отримання доходу (прибутку).

Підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, самостійно визначають суми ЄСВ, але не менше ніж мінімальний розмір і не більше ніж максимальний.

У 2019 році розміри ЄСВ такі:

 • мінімальна сума ЄСВ за місяць - 918,06 грн (4173 грн х 22 %);
 • максимальна сума ЄСВ за місяць - 13770,90 грн (62595 грн х 22 %).

Зміна групи єдиного податку у 2019 році

Зміна групи єдиного податку може бути як добровільною, так і обов'язковою*. В обох випадках платнику єдиного податку необхідно подати заяву за місцем реєстрації:

– не пізніше ніж за 15 календарних днів до початку кварталу, в якому планується здійснити добровільний перехід (пп. 298.1.5 ПКУ);

– не пізніше 20 числа місяця, що настає за календарним кварталом, в якому допущено перевищення обсягу доходу (п. 293.8 ПКУ).

При цьому у платника єдиного податку ІІІ групи, що є платником ПДВ, анулюється реєстрація платника ПДВ у разі вибору ним І чи ІІ групи або ставки єдиного податку, встановленої для ІІІ групи, що включає ПДВ до складу єдиного податку.

Зверніть увагу! Заява для зміни групи єдиного податку подається за такою самою формою, що й заява про застосування спрощеної системи із заповненням рядка 5.2.

Нормами ПКУ дозволено добровільний перехід як у групу "вище", так і "нижче". Звісно, при дотриманні умов, визначених для тієї чи іншої групи.

Перехід з єдиного податку на загальну систему у 2019 році

Примусовий перехід на загальну систему оподаткування регулюється пп. 298.2.3 ПКУ.

Випадки та строки, коли платники єдиного податку зобов'язані перейти на сплату інших податків і зборів, для зручності наведемо в таблиці.

Випадки обов'язкового переходу

Строки обов'язкового переходу

Перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку І-ІІ груп і нездійснення такими платниками переходу на застосування іншої ставки

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення

Перевищення протягом календарного року обсягу доходу, встановленого п. 291.4 ПКУ, платниками єдиного податку І-ІІ груп, які скористалися правом на застосування інших ставок, встановлених для ІІІ групи

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення

Перевищення протягом календарного року встановленого обсягу доходу платниками єдиного податку ІІІ групи

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, в якому відбулося таке перевищення

Застосування платником єдиного податку іншого способу розрахунків, ніж зазначені в п. 291.6 ПКУ

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, в якому допущено такий спосіб розрахунків

Здійснення видів діяльності, що не дають права застосовувати спрощену систему оподаткування, або невідповідність вимогам організаційно-правових форм

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, в якому здійснювалися ці види діяльності або відбулася зміна організаційно-правової форми

Перевищення чисельності фізичних осіб, які перебувають у трудових відносинах з платником єдиного податку

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, в якому допущено таке перевищення

Здійснення видів діяльності, не зазначених у реєстрі платників єдиного податку – фізичної особи – підприємця

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) періодом, в якому здійснювалися такі види діяльності

Наявність податкового боргу на кожне перше число місяця протягом двох послідовних кварталів

В останній день другого із двох послідовних кварталів

Здійснення платниками першої або другої групи діяльності, що не передбачена в пп. 291.4.1 або пп. 291.4.2 ПКУ, відповідно

З першого числа місяця, що настає за податковим (звітним) кварталом, в якому здійснювалася така діяльність

Для відмови від спрощеної системи – як у добровільному, так і в обов'язковому порядку – платник єдиного податку подає до контролюючого органу заяву про відмову від спрощеної системи. Заява подається не пізніше ніж за 10 календарних днів до початку нового календарного кварталу (року).