За який обсяг робіт прибиральнику нараховують мінімальну зарплату

Який обсяг робіт з прибирання приміщення при 8-ми годинному робочому дні потрібен для нарахування мінімальної заробітної плати? Консультує Держпраці.

Держпраці у Рівненській області пояснює, що норми обслуговування площі для одного прибиральника встановлюються відповідно до Міжгалузевих норм чисельності робітників, що обслуговують громадські будівлі (далі — Міжгалузеві норми), затверджених наказом Мінпраці від 11.05.2004 р. № 105.

Відповідно до частини першої ст. 50 КЗпП нормальна тривалість робочого часу працівників не може перевищувати 40 годин на тиждень. Норма обслуговування для прибиральника службових приміщень відповідає 8-ми годинному робочому дню.

При визначенні норми обслуговування прибиральниками службових приміщень визначено такий перелік робіт:

  • прибирання службових приміщень, сходів;
  • витирання пилу, підмітання вручну та миття вручну або за допомогою машин і пристроїв стін, підлоги, стелі, віконних рам, жалюзі і скла, дверних блоків, меблів та килимових виробів;
  • чищення і дезінфікування раковин та іншого санітарно-технічного устаткування: очищення урн від паперу і промивання їх дезінфікуючими розчинами;
  • збирання сміття та винесення його до встановленого місця;
  • додержання правил санітарії та гігієни в приміщеннях, що прибираються.

Коефіцієнт заставленості визначається з відношення площі, яку займають предмети, які знаходяться у приміщенні одного призначення, до всієї площі приміщень, що відображено в таблиці 1.

Таблиця 1

Норма обслуговування для прибиральника за зміну

Заставленість

0,2

0,21- 0,40

0,41- 0,60

0,60

Площа, м.кв.

560

480

400

320

Якщо у зміну прибирання здійснюється більше одного разуто норма обслуговування і норма часу обслуговування перераховуються.

Перерахунок виконується помноженням норми обслуговування на відповідний поправочний коефіцієнт або відношенням на нього норми часу обслуговування. У Типових нормах обслуговування для прибиральників виробничих приміщень промислових підприємств містяться поправочні коефіцієнти для перерахування норм для різної повторюваності прибирання приміщень, які не мають відходів, що наведені у таблиці 2.

Таблиця 2

Поправочні коефіцієнти

Повторюваність прибирання у зміну

1,2

1,4

1,6

1,8

2,0

2,2

2,4

2,6

2,8

3,0

Поправочні коефіцієнти

0,83

0,71

0,62

0,55

0,5

0,45

0,41

0,38

0,35

0,33

У Міжгалузевих нормах зазначено, що періодичність прибирання службових приміщень встановлюється роботодавцем згідно з місцевими організаційно-технічними умовами. 

Отже, обсяг робіт з прибирання приміщення при 8-ми годинному робочому дню, який потрібен для нарахування мінімальної заробітної плати встановлюється роботодавцем при розробленні робочої інструкції прибиральника службових приміщень, керуючись вищенаведеними нормами з врахуванням специфіки прибирання відповідного закладу.

Андрій Тхор, 

Головний державний інспектор сектору експертизи умов праці

Управління Держпраці у Рівненській області