Депутатська діяльність представників споживчої кооперації – тема не нова. Багато кооператорів із різних регіонів України, причому неодноразово, обиралися до місцевих органів влади. Маємо представників кооперативної громади й у Верховній Раді. Такий стан справ - цілком логічний. Адже, навіть не маючи депутатського мандату, діяльність кожного кооператора несе в собі соціальний аспект. Адже мова – про забезпечення людей величезним спектром послуг. Тому кооператорам у їх обіцянках зробити життя людей ще комфортнішим – вірять.

А депутатство просто розширює ці можливості. В останніх місцевих виборах представники кооперативного загалу вибороли місця у радах різного рівня. Найбільше – на рівні об’єднаних територіальних громад, міських, сільських і селищних радах. А от депутатами обласних рад стали очільники спілок споживчих товариств Вінницької, Кіровоградської, Миколаївської, Сумської областей.

«Вісті…» починають свій марафон спілкування із ними. Сьогодні наш співрозмовник голова правління Вінницької Спілки споживчих товариств, депутат обласної ради Василь ПОДОЛЯН.

- Василю Васильовичу, на початку нашої розмови поінформуйте наших читачів, яким депутатським представництвом після останніх місцевих виборів можуть похвалитися кооператори Вінниччини?

  • Вінницькі кооператори завжди були активні під час виборів до органів місцевого самоврядування. Протягом останніх років представництво кооператорів у місцевих радах різного рівня складало понад 100 осіб. Особливість нинішньої виборчої системи, а саме вибори від політичних партій, ліквідація сільських та селищних рад, не дозволила нам у повній мірі реалізувати наші плани. На місцевих виборах у 2020-му обрано двох кооператорів до обласної ради, двох – до районних рад і одинадцять – до об’єднаних територіальних громад. Загалом маємо 15 депутатів у органах місцевого самоврядування.

- Чи задоволені Ви таким результатом?

  • Звичайно ні. Завжди хочеться мати більший результат.

- Василю Васильовичу, Вас обрано депутатом Вінницької облради від політичної партії «Українська стратегія Гройсмана». Ви більше себе відчуваєте політиком чи господарником?

Я все життя займався господарською діяльністю, брав активну участь у громадському житті району, потім області. Підтримував і підтримую, в міру своїх можливостей, дитячі спортивні, освітні та культурні заклади. Тому я себе позиціоную в першу чергу господарником.

- За які питання відповідатимете в обласній раді?

Мене обрано членом Постійної комісії з питань інвестицій, стратегічного розвитку та місцевого самоврядування.

 

- На останніх Зборах Ради Укркоопспілки Голова Правління І.Л. Гороховський наголошував, що кооператори повинні брати активну участь у виборах до місцевих рад. На вашу думку, чому це так важливо для кооперації?

Курс, який взяла наша держава на децентралізацію, сьогодні поступово втілюється в наше життя. До речі, він був розпочатий нашим земляком, екс прем’єр- міністром Володимиром Гройсманом. Нинішні вибори також пройшли, враховуючи реформу місцевого самоврядування. Багато повноважень передано до місцевих органів, тому так важливо сьогодні мати у них своїх депутатів, які б могли відстоювати інтереси споживчої кооперації.

- Як депутат, Ви, очевидно, маєте свої зобов’язання перед виборцями, давали якісь обіцянки. Які вони?

До обласної ради мене обирають вже втретє. Ця передвиборча компанія для мене була особливою в міру об’єктивних причин. Фактично в мене не було можливості повноцінно займатися агітаційною роботою через відновлення після хвороби. На мою думку, тут велику роль зіграв системний підхід. Будь-яка робота чи діяльність, якою ти займаєшся має бути постійною і системною. Мої виборці знають мене за моїми справами попередніх років і впевнені в тому, що я і надалі буду опікуватися їхніми проблемами. Тому й обрали мене до обласної ради, щоб я відстоював інтереси моєї рідної громади.

Мені здається, що люди сьогодні не дуже вірять обіцянкам кандидатів, сьогодні потрібна щоденна кропітка робота, щоб наші виборці хоч в чомусь відчували покращення свого життя.

- Чи лобіюватимете на рівні обласної ради вирішення проблем споживчої кооперації?

Безперечно, в першу чергу, я балотувався до обласної ради для того щоб відстоювати інтереси споживчої кооперації області.

- Які питання, без втручання влади, кооперація вирішити не може?

Сьогодні в державі помінялися економічні та суспільні відносини, навіть порівнюючи з десятиріччям тому. На жаль, наша країна не пішла шляхом соціальної направленості, як скажімо скандинавські країни, а шляхом жорсткої конкуренції, накопичення і зосередження капіталу в руках транснаціональних холдингів, не стимулюючи розвитку середнього бізнесу. В такій ситуації споживча кооперація залишилася сам на сам зі своїми проблемами. Безперечно, зараз з’явилися деякі можливості для вирішення їх на місцевому рівні і ми повинні в повній скористатися цим.

- Чи налагоджені комунікації між усіма кооператорами-депутатами, які пройшли до місцевих рад у межах області?

Суть кооперації в постійному спілкуванні, обміні досвідом роботи. В такому розумінні ми постійно комунікуємо між собою. На жаль, сьогодні ми не мали нагоди зібратися всі разом і обговорити наш план дій щодо депутатської діяльності. Надіюся використати свій депутатський досвід, разом зі своїми колегами-кооператорами, які також обрані депутатами для збереження і динамічного розвитку споживчої кооперації області. Попереду цікава і плідна робота.

 

- Як реформа децентралізації вплинула на структуру системи споживчої кооперації? Чи довелося переформатовувати підпорядкування кооперативних організацій.

На сьогоднішній день децентралізація ніяким чином не вплинула на нашу структуру споживчої кооперації. Кооперативні організації і підприємства області впродовж багатьох років відпрацьовувалися, реорганізовувалися і оптимізовувалися. Вони сьогодні успішно і беззбитково працюють. За виключенням зміни назви, де це необхідно, кардинальних реорганізацій ми поки що не плануємо. Тим більше, повноваження старої структури місцевої влади продовжено ще на певний період.

- Чи може допомогти реформа децентралізації у вирішенні кооперативних проблем, якщо так, то яких саме?

Як я вже казав, частина повноважень переходить з центру до місцевих органів самоврядування: і фінансові, і земельні, і фіскальні повноваження. Тут важливо сьогодні якнайтісніше співпрацювати з місцевою владою не тільки нашим депутатам-кооператорам, а й всім керівникам, щоб мінімізувати ставки місцевих податків та зборів. Досвід показує, що там де є взаємовигідна співпраця з місцевою владою, там влада надає преференції для споживчої кооперації. Тим більше, споживча кооперація в сільській місцевості ще, в деякій мірі, успішно виконує соціальну місію - якісно і відповідально забезпечує населення товарами першої необхідності.

- Ми на порозі 2021-го року. Яким Ви його собі бачите, як депутат, як очільник системи споживчої кооперації області?

На мою думку, незважаючи на мій оптимізм, наступний рік буде важким. По-перше, ми продовжимо боротися із пандемією коронавірусу. А це займе щонайменше півроку. Зрозуміло, що великі кошти будуть витрачені на подолання хвороби.

По-друге, динаміка економічного спаду країни впливає на добробут населення, реальні сектори народного господарства, в тому числі і на споживчу кооперацію. Нам прийдеться добряче попрацювати, щоб подолати ці економічні негаразди.

І, по-третє, як депутат, хочу сказати, що 2021 рік - організаційний для місцевого самоврядування, рік переосмислення виборців щодо ставлення до місцевої влади. Наскільки вони зможуть дієво впливати на неї, щоб ефективно розвивалися територіальні громади й економіка регіону.

Але попри все, я хочу закінчити нашу розмову на оптимістичній ноті. З нашим підходом до справи та великим досвідом роботи у споживчій кооперації, ми, кооператори, успішно подолаємо всі виклики сьогодення. Дуже хочу, щоб цього року пандемія була якщо не приборкана повністю, то хоча би призупинено розповсюдження підступної хвороби, щоб люди перейшли до звичного способу життя й у них з’явилась радість і впевненість у завтрашньому дні, щоб були здорові і щасливі всі наші рідні і близькі.

 

В ТЕМУ:

Цi висловлювання голови правлiння Вiнницької обласної спiлки споживчих товариств Василя Подоляна були поза межами нашого спiлкування. Але, на нашу думку, вони також вартi уваги читачiв «Вiстей…»

⇒ Великим здобутком для споживчої кооперацiї України є закон «Про споживчу кооперацiю», який визначає основнi принципи її роботи та регулює вiдносини з державою. Iнше питання, в якiй мiрi держава розвиває i пiдтримує кооперативний рух, адже споживча кооперацiя по своїй сутi має соцiальну направленiсть. Гарнi приклади успiшностi демонструють кооперацiї Швецiї, Фiнляндiї, Iталiї, Англiї, Японiї та iнших країн. Значна частина господарського комплексу цих країн кооперована, а вiд цього має зиск як держава, так i кожен член кооперацiї.

⇒ На сьогоднi Мiжнародний кооперативний альянс об’єднує 310 кооперативних асоцiацiй i органiзацiй зi 109 країн свiту та представляє iнтереси бiльше одного мiльярда осiб на планетi. Як бачимо, це потужне господарське об’єднання, яке здатне вирiшувати глобальнi проблеми людства.

⇒ В iдеалi хочу бачити нашу кооперацiю успiшною та процвiтаючою, а наших кооператорiв самодостатнiми господарями.

⇒ Ми, кооператори, незважаючи на рiзнi полiтичнi уподобання, об’єднавшись, працюємо i будемо працювати на iнтереси наших пайовикiв та країни за будь-яких суспiльно-полiтичних обставин. Як сумлiннi учнi, добре засвоїли уроки iз кооперативної iсторiї: тiльки об’єднавшись можна досягти спiльної мети. Наш кооперативний лозунг «Взаємодопомога, демократiя та мир» є пiдтвердження цього.

 Розмову вела Оксана ГУЦУЛ