Голова Вінницької обласної спілки споживчих товариств Василь Подолян розповів «Інформаційній Вінниччині» про діяльність під час буремнх і кризових років кінця минулого століття, про вихід з кризи, важливість фахової освіти, депутатський досвід та роль спорту у власному житті.
У період, коли Ви стали очільником Вінницької облспоживспілки, у державі саме була економічна криза. Як Вам вдалося втримати підприємство від самоліквідації і, більше того, зробити його діяльність успішною?
– Час, коли мене обрали головою правління, а це 1997 рік, був надзвичайно непростий як в державі, так і в нашій організації. На жаль, ми зіткнулися з рядом проблем, породжених жорстокою економічною кризою 90-х років. Гіперінфляційні процеси, катастрофічна втрата власних обігових коштів, непослідовна податкова політика держави поставили на грань виживання практично всі кооперативні організації і підприємства.
Не обминув цей процес і споживчу кооперацію Вінниччини. В економічну кризу ми ввійшли з найменшою серед облспоживспілок питомою вагою власних обігових коштів та найбільшою сумою банківських позик і кредиторської заборгованості.
Десятки організацій та підприємств системи були оголошені банкрутами. Спорожніли полиці сільських магазинів. Майже половина торгівельної мережі закрилася, більше 400 об’єктів були здані в оренду приватним структурам. Досить сказати, що на початок 1998 року боргові зобов’язання системи більше як на 12 млн. грн. перевищували оборотні активи.
Шлях організаційно-структурних перетворень, обраний вінницькими кооператорами, отримав неоднозначну оцінку серед кооператорів України. І це зрозуміло. Адже, в певній мірі, цей
шлях зачіпав досить делікатне питання – питання відносин власності.
Основна мета нашої програми – перерозподіл власності на користь первинної і основної ланки – споживчого товариства, відродження в особі пайовика реального власника, шляхом закріплення за ним частки в майні.
Тимчасовим виходом із складної ситуації було створення госпрозрахункових відособлених підрозділів за фінансовою підтримкою самих працівників системи, які потім перетворилися в споживчі товариства нового зразка, які стали юридично і економічно самостійними. Це дало можливість в десятки разів наростити пайовий капітал, а за результати роботи споживчих товариств відповідали їх члени.
Хочу наголосити: час підтвердив, що ми своєчасно і стратегічно правильно обрали шлях розвитку системи в умовах загострення конкуренції на споживчому ринку і забезпечили споживчій кооперації поступальний розвиток на перспективу. І сьогодні Вінницька облспоживспілка займає перші та лідируючі позиції за результатами фінансово-господарській діяльності в системі Укркоопспілки.
Якою в ідеалі має бути споживча кооперація у сучасній Україні, з якою метою об'єднуються підприємці та виробники?
– В ідеалі нічого не може бути, але прагнути до нього потрібно.
Великим здобутком для споживчої кооперації України є закон «Про споживчу кооперацію», який забезпечує основні принципи її роботи та регулює відносини з державою. Інше питання, в якій мірі держава розвиває і підтримує кооперативний рух, адже споживча кооперація по своїй суті має соціальну направленність. Гарними прикладами успішної коперації є Швеція, Фінляндія, Італія, Англія, Японія та інші країни. Значна частина народногосподарського комплексу цих країн кооперована, а від цього має зиск як держава, так і кожен член кооперації.
На сьогодні Міжнародний кооперативний альянс об’єднує 310 кооперативних асоціацій і організацій із 109 країн світу та представляє інтереси більше одного мільярда осіб на планеті. Як бачимо, це потужне господарське об’єднання, яке здатне вирішувати глобальні проблеми людства.
Безперечно, в ідеалі хочу бачити нашу кооперацію успішною та процвітаючою, а наших кооператорів самодостатніми господарями.
Ми, кооператори, не зважаючи на різні політичні уподобання об’єднавшись, працюємо і будемо працювати на інтереси наших пайовиків та країни за будь-яких суспільно-політичних обставин. Як сумлінні учні нашої історії ми пам’ятаємо, що тільки об’єднавшись – можна досягти спільної мети. Наш кооперативний лозунг «Взаємодопомога, демократія та мир» є підтвердження цього.
Наскільки важливою в наш час, на Ващу думку, є фахова освіта?
Якісна фахова освіта є запорукою ефективної роботи будь-якого підприємства. З кожним роком цей чинник стає більш вагомим, тому що стрімкий розвиток сучасних технологій вимагає висококваліфікованих спеціалістів. Споживча кооперація не є виключення в цих процесах. В нашій системі 95 років функціонує навчальний заклад, який пройшов шлях від кооперативної школи до інституту. Сьогодні навчальний заклад займається підготовкою фахівців не тільки для споживчої кооперації, а й для інших галузей економіки, активно займається міжнародним співробітництвом, яке дасть можливість отримувати нашим студентам дипломи європейського зразка.
Ви – активний учасник тенісних і футбольних змагань. Розкажіть про свої заняття спортом, чому обрали саме ці види? Як спорт впливає на ритм життя та роботу? Чи заохочуєте своїх колег до спорту і яким чином?
Спорт, взагалі, позитивно впливає на наше життя, дає можливість тримати себе в тонусі, а в екстремальних ситуаціях знімає стресс.
Спорт супроводжував мене на протязі всього мого шляху. Так сталося, що з дитинства грав в футбол, а коли переїхав до Вінниці – друзі запросили грати у великий теніс. Сподобалося, почав систематично займатися та заохочувати своїх коллег та друзів до фізичної активності.
«Блохіна-Беланова». Сьогодні також в міру своїх можливостей підтримую різні спортивні колективи Тульчинського району та міста Вінниці.
Коли я був головою обласної федерації тенісу, ми неодноразово організовували змагання по тенісу, як обласні, так і міжнародні. На протязі багатьох років проводили міжнародні турніри з теннісу серед кооператорів. Разом з тим, виїзжали самі до своїх коллег в Латвію, де не тільки змагалися, а й обмінювалися досвідом роботи споживчої коперації.
Спорт і робота поєднанні, а це дає мені можливість з оптимізмом дивитися в майбутнє.
Вас кілька разів обирали депутатом Вінницької облради. Чи змінив депутатський досвід Ваш підхід до керування облспоживспілкою і життя у цілому?
Як будь-які події чи кроки в житті людини – це певний досвід. А чим більше керівник має досвіду, тим краще йому працювати і приймати управлінські рішення. Я вже втретє обраний депутатом обласної ради, а тому маю надію ефективно відстоювати інтереси споживчої коперації, враховуючи вже і депутатський досвід.
Сьогодні, враховуючи процес децентралізації, багато рішень, які важливі для споживчої кооперації приймаються на місцях - місцевими органами самоврядування. Буду використовувати свій досвід разом зі своїми колегами-кооператорами, які також обрані депутатами різних рівнів для збереження і динамічного розвитку споживчої кооперації області. Попереду цікава і плідна робота.